Senior ML Engineer

Местоположение и тип занятости

Полный рабочий деньМожно удаленно

Компания

Описание вакансии

Условия работы

Мы продуктовая компания, которая делает уникальный продукт, а именно социальную медиа платформу, которая ориентирована на контент мейкеров и потребителей. Наша цель предоставить все необходимые инструменты, чтобы пользователи получали побольше качественного контента у нас, а авторы могли зарабатывать не выходя из платформы. Продукт ориентирован в первую очередь на рынки США и Великобритании.

Ищем в команду опытного ML инженера помочь построить нам систему рекомендаций и не только. Работа удаленная.

Далее описание вакансии будет на английском, поскольку для данной позиции уровень хотя бы хорошего понимания требований на английском — обязателен. Разговор не обязательно, но будет плюсом.

Responsibilities

Build and maintain recommendation system engine for a social network items, such as video, images, ads, news feed, etc.

Prototype POC for a particular machine learning problem to verify an idea.

Improve and develop different CV (nfws classification) and NLP (comment toxicity classification) services in a production.

Help lead and participate in the team’s software processes.

Identify and resolve performance and scalability issues.

Requirements

Practical experience in at least one of the following areas: computer vision, natural language processing, recommendation systems.

Solid knowledge of Python including asynchronous programming and general interest in the language and its community process.

2+ years experience with architecting and developing large-scale cloud applications and services.

3+ years experience with machine learning.

BS/MS in Computer Science or a related technical field.

Experience in deploying machine learning models to production.

Algorithms, data structures.

Bonus points

Contributions or active maintenance of open-source Python packages.

Orchestration technique (such as Kubernetes, Mesos), services, and API best practices.

Model optimization: pruning, quantization, knowledge distillation.

Бонусы

Высокий оклад в долларах США

Гибкий график работы и отпусков

Удалённая работа

Сильная команда, интересные и сложные задачи, современные технологии

Дополнительные инструкции

Пожалуйста предоставьте ваш LinkedIn, Telegram и Github

Вы должны быть готовы при необходимости пройти тестовое задание