👀 Дизайнеры, какая команда подходит вам по вайбам? Проверяйте на Вайб-чеке→ vibe.habr.com

iOS developer

Зарплата

от 1500 до 4000 $

Полный рабочий деньМожно удаленно

Компания

Сервис оптимизации маршрута следования автотранспорта

Описание вакансии

Условия работы

Если вы любите компьютерные технологии и решаете задачи возникающие при написани софта, используя только передовые подходы и технологий - мы будем рады видеть вас в нашей интернациональной команде инженеров компании Route4Me.
Route4Me - наиболее используемая платформа оптимизации маршрутов для наземного транспорта в мире.
Каждый день мы помогаем бизнесу, от крупных автопарков до курьеров, планировать доставки товаров по маршрутам включающим большое количество физических адресов, используя при этом сложные алгоритмы оптимизации маршрута, отображения его на карте, дальнейшей навигации по адресам и не только.

Требования:

  • Proficient with Swift and Cocoa Touch. Knowledge of Objective-C is preferred- Experience with iOS frameworks such as Core Data, Core Animation, etc.
  • Experience with offline storage, threading, and performance tuning
  • Familiarity with RESTful APIs to connect iOS applications to back-end services
  • Knowledge of other web technologies and UI/UX standards
  • Understanding of Apple's design principles and interface guidelines
  • Knowledge of low-level C-based libraries is preferred
  • Experience with performance and memory tuning with tools
  • Familiarity with cloud message APIs and push notifications
  • A knack for benchmarking and optimization
  • Proficient understanding of code versioning tools
  • Familiarity with continuous integration

Обязанности:

  • Designing and building mobile applications for Apple's iOS platform.
  • Collaborating with cross-functional teams to define, design, and ship new features.
  • Work on bug fixing and improving application performance.
  • Continuously discover, evaluate and implement new technologies to improve the project.

Преимущества:

  • 14 days of paid vacation
  • 14 days paid sick off

Условия работы:

  • 100% remote position, you can work anywhere worldwide
  • 0% business trips