💰 Зарплаты в IT в первой половине 2024: по городам, специализациям, языкам и компаниям → подробнее

QA Automation (Python or Java) Engineer

Местоположение и тип занятости

МоскваПолный рабочий день

Компания

Ведущая глобальная компания, оказывающая услуги по формированию digital стратегии и разработке программного обеспечения

Описание вакансии

Условия работы

  • Project Description:

A huge international client setting the standards for the industry. Ability to participate in the launch of the product development project useful for both developers and users. OS IDE team is looking for experienced QA Engineer to help us ensure the quality of our product -DevEco Device Tool. We are aiming at providing unified development experience for OS-based solutions across a wide range of consumer devices from small smart cameras to flagman smartphones. Main technologies we use for QA: Manual testing, Automatic testing (pytest or java), Docker.

Responsibilities:

  • Manual testing: Work with the developers to device manual test cases for the IDE functionality, trace and carry out test scenarios based on these cases.
  • Automatic testing: Maintain and improve project automatic testing, assist developers in adding new automatic tests for the new features.
  • Testing infrastructure improvements and maintenance.

Mandatory Skills Description:

• Bachelor, master or specialist degree in Computer Science, Computer Engineering, Mathematics or a related field.
• QA work experience for production application development.
• Experience with testing automatization framework (e.g. pytest).
• Basic programming experience. We are providing tools for developers, so we expect our QA to have basic gasp of our customer needs.
• Good technical English (read and write technical documentation, communicate with English-speaking co-workers).
• Python/Java programming experience is a plus.
• Experience with docker-based infrastructure setup is a plus.
• QA work experience for development tools application development is a plus.
• QA work experience for IDE is a huge plus. International work experience is a plus.

Бонусы

МЫ ПРЕДЛАГАЕМ

  • ПРОГРАММА РЕЛОКАЦИИ
    предоставляет возможность кандидатам и сотрудникам Luxoft работать в любом из 42 офисов Luxoft по всему миру, а также включает в себя помощь при переезде и адаптации для сотрудников и их семей.
  • INTERNAL MOBILITY
    Программа, позволяющая сотрудникам перемещаться в рамках Компании по карьерной лестнице как вертикально, так и горизонтально.
  • Рекомендуя знакомых, друзей, бывших коллег по ПРОГРАММЕ РЕКОМЕНДАЦИЙ LUXOFT, Вы получаете не только возможность работать вместе со своими друзьями, но и бонусы с растущим коэффициентом!
  • В Luxoft приятно не только работать, но и отдыхать: КОРПОРАТИВНЫЕ ПРАЗДНИКИ, СПОРТИВНЫЕ МЕРОПРИЯТИЯ И КВЕСТЫ являются неотъемлемой частью жизни Компании. Кроме того, мы активно принимаем участие в благотворительных инициативах, предлагая помощь тем, кто в ней нуждается.

МЫ ГАРАНТИРУЕМ

  • Расширенный социальный пакет
  • Программу ДМС
  • Профессиональное обучение и повышение квалификации
  • Льготное страхование
  • Корпоративные скидки в фитнес-клубах, тур-агентствах и других организациях города