👀 Дизайнеры, какая команда подходит вам по вайбам? Проверяйте на Вайб-чеке→ vibe.habr.com

Full-Stack разработчик. Indeed.com Japan (Токио, Япония, Релокация)

Зарплата

от 10 000 до 15 000 $

Требования

Бэкенд, Старший (Senior)JavaC++C#PythonGolang

Местоположение и тип занятости

Токио (Япония)Полный рабочий день

Компания

Описание вакансии

Условия работы

Наш клиент:

Indeed.com

jp.indeed.com

Американская поисковая система по поиску работы по всему миру, запущенная в ноябре 2004 года

Английский язык — Business level, Японский язык НЕ ТРЕБУЕТСЯ

    Responsibilities

    • Design, develop, deploy, and maintain services, systems, and user-facing applications helping 200 million jobseekers every month
    • Conceive of and implement new features to help connect jobseekers and employers
    • Continually improve code quality, performance and reliability

    We're looking for someone who

    • Has a passion for building elegant, scalable software that solves practical problems and helps people get jobs
    • Thrives in a highly collaborative, cross-functional environment
    • Loves to learn and develop new skills continuously
    • Has a strong sense of ownership in every application they build

    Requirements

    • BS in Computer Science or equivalent practical experience
    • Significant practical experience with at least one of the following languages: Java, C++, C#, Python, Go
    • Demonstrated ability to operate as a high-performing member of a small, cross-functional team
    • 5+ years experience in software development

    Preferred Qualifications

    • Experience building solutions for high traffic web sites
    • Real-world, experience with one or more of the following, at scale: MySQL, Hadoop (CDH5), ElasticSearch, RabbitMQ
    • Demonstrated ability to work with Product Management to define priorities, and provide technical direction for a small team (3-5) of engineers

    Indeed provides a variety of benefits that help us focus on our mission of helping people get jobs.

    Бонусы

    Условия работы:

    • Тип трудоустройства: Full-Time;
    • Испытательный срок: 3 месяца;
    • Локация: Roppongi, Tokyo, Japan;
    • Медицинская страховка;
    • Инсентив бонусная программа;
    • Полная оплата транспорта;
    • ПК + Dual Screen (при необходимости);
    • Корпоративный Cмартфон;
    • Визовая поддержка (Вам и Вашей семье);
    • Специальные льготы для новых иностранных сотрудников.

    Дополнительные инструкции

    Процесс найма:

    • Скриниг резюме
    • HR интервью (Онлайн)
    • Tech Интервью (Онлайн кейс по видео с менеджером)
    • Онсайт интервью в офисе Indeed.com в Токио (перелет и проживание оплачивается компанией)
    • Оффер
    • Оформление трудовой визы