💰 Зарплаты в IT в первой половине 2024: по городам, специализациям, языкам и компаниям → подробнее

Senior Java developer Liferay

Требования

Разработка ПОJavaLiferaySOAPRESTful WebServices.HTMLCSSJavaScript

Местоположение и тип занятости

МоскваПолный рабочий день

Компания

Ведущая глобальная компания, оказывающая услуги по формированию digital стратегии и разработке программного обеспечения

Описание вакансии

Условия работы

  • Responsibilities:

Full lifecycle developer Reviewing current systems Communications with customer on tasks and issues Understand, clarify and estimate tasks from customer Development of new functionality

  • Skills Required:

Strong knowledge of Java and Liferay Experience in setting-up сlustered Liferay Portal environment Securing Liferay servers (Enable audit logging, assign correct roles to users) Customizing and using Liferay out-of-Box portlets. Experience on LDAP and Liferay auto login process Strong knowledge on SOAP and Restful web services and configuring seb service security Experience with HTML5, CSS3, Javascript Knowledge of capabilities & constraints of different platforms and browsers Good communication skills Additional pluses: - SQL - Experience with JS frameworks: jQuery, AngularJS, ExtJS, Bootstrap - Vaadin/GWT

Бонусы

Полностью официальная заработная плата Официальное трудоустройство Расширенный социальный пакет Программа ДМС Профессиональное обучение и повышение квалификации Льготное страхование и кредитование Карьерный и профессиональный рост Интересные проекты для Крупнейших Международных компаний (DB, UBS, CitiGroup, AMD, Harman)