💰 Зарплаты в IT в первой половине 2024: по городам, специализациям, языкам и компаниям → подробнее

Senior Web UI developer

Местоположение и тип занятости

МоскваПолный рабочий день

Компания

Ведущая глобальная компания, оказывающая услуги по формированию digital стратегии и разработке программного обеспечения

Описание вакансии

Условия работы

Project Description:
ICG Portal is a web based application used to onboard bank's clients into internal systems.
Responsibilities:
We are looking for a developer, who will be responsible for coding of UI part of the application. The developer will be working in close colaboration with New York team.
Skills Required:
Skills:
- Excellent HTML/CSS skills: ability to combine HTML5 features with fallback support of legacy web clients
- Practical knowledge of one or more major UI frameworks AngularJS/ExtJS/Dojo/React
- Modern automation tools experience: node.js, phantom.js, bower, grunt

Nice to have:
- Experience with Java/Scala web application stack
- Practical experience with Dart
- Understanding of basic principles of modern web design
Адрес

Москва, 1-й Волоколамский проезд, 10с3, м. Октябрьское поле