👀 Дизайнеры, с какой командой вы мэтчитесь по вайбам? Проверяйте на Вайб-чеке→ vibe.habr.com

Java developer (Senior)

Зарплата

от 220 000 до 280 000 ₽

Местоположение и тип занятости

Москва, ПушкиноПолный рабочий день

Компания

Мы - ключевая телекоммуникационная компания электросетевого комплекса, строим и эксплуатируем магистральные сети связи

Описание вакансии

Условия работы

Goal:

  • Design, code, test, debug, and document software
  • Еnhance existing components to ensure that software meets business needs
  • Deploy and maintain Applications/Systems

General requirements:

  • Technical or Computer Science High education
  • Working on open-source projects (samples of the code to be provided)

Requirements:

  • Experience developing web, desktop and mobile applications
  • Familiarity with common stacks
  • Java (server side), Spring Boot,
  • HTML, CSS, JavaScript
  • Basic knowledge of Unix based systems
  • PostgreSQL/MySQL

Optional: Vaadin, NoSQL (MongoDB, Neo4J)

Locations and work schedule:

  • Moscow, M. Prospect Mira, M. Molodezhnaya and / or
  • Moscow district, Pushkino

Office presence 3 days per week

Relocation might be an option

Бонусы

  • fitness
  • health insurance