💰 Зарплаты в IT в первой половине 2024: по городам, специализациям, языкам и компаниям → подробнее

Senior Angular Developer

Местоположение и тип занятости

Санкт-ПетербургПолный рабочий день

Компания

Ведущая глобальная компания, оказывающая услуги по формированию digital стратегии и разработке программного обеспечения

Описание вакансии

Условия работы

The project builds an Enterprise-Wide "Bank Standard" Authorization system/platform that manages a policy and provides centralized authorization decision.

Platform utilizes RBAC and ABAC to provide coarse, fine, and ultra-fine grained control of a system.

Responsibilities:

Development of strategic portal based on Angular4 for top-tier international bank

Skills Required:

  • Intimate understanding of the TypeScript, JavaScript ES5, HTML5, CSS, the DOM event model and OOP patterns
  • Deep knowledge of Angular 4 API and its best development practices
  • Web app integration skills
  • Comfortable in adapting custom GUI 3rd party into proper Angular directives
  • Can rapidly comprehend source code from project or any 3rd party plugin, and apply necessary amendments at the right level
  • Strong JavaScript and TypeScript knowledge (5+ years of experience; Angular 1.x, Angular 4, ExtJS 3, 4, Rest, WebServices)
  • Solid development experience with heavy web apps with a focus on Angular 4
  • Proven delivery of sophisticated web-based interaction models
  • Ability to deliver high quality software with tight deadlines and geographically dispersed team
  • Familiar with Windows and Linux development environment
  • Good spoken and written English

LUXOFT ГАРАНТИРУЕТ СВОИМ СОТРУДНИКАМ:

  • Оплату релокации иногородних кандидатов
  • Программу ДМС для сотрудников и их семей
  • Профессиональное обучение и курсы английского языка
  • Спортивные мероприятия, корпоративные игры, праздники для всей семьи
  • Льготное страхование и кредитование
  • Корпоративные скидки в фитнес-клубах и других организациях
  • Программу Internal Mobility (Ротации внутри компании)
  • Профессиональные сообщества
  • Возможность релокации в другие страны