💰 Зарплаты в IT в первой половине 2024: по городам, специализациям, языкам и компаниям → подробнее

Senior Test Engineer (Automation)

Требования

ТестированиеC#.NETASP.NET

Санкт-ПетербургПолный рабочий день

Описание вакансии

Условия работы

Our company is a leading software provider for the UK insurance brokers and the Lloyd’s companies. We are looking for a Test Engineer (Automation).

The successful candidate will have the opportunity to work in the heart of the global insurance market and to acquire unique knowledge in the insurance industry.

Duties:

  • Develop, execute and maintain web UI and integration tests
  • Build and continuously improve test infrastructure
  • Analyze the results and provide reports to Project Management team
  • Estimate workload for automation
  • Work in a distributed multinational team

Required Skills and Abilities:

  • 2+ years of experience in auto testing
  • Understanding of QA practices and processes
  • Deep understanding of web technologies
  • Ability to create testing framework or support existing one
  • Ability to set up efficient automatization approach for company products
  • Knowledge of C# for using it in auto test creation
  • Ability to quickly learn new technologies
  • Intermediate English

Desirable Skills and Knowledge:

  • Experience of working with large datasets
  • Experience of working with GIT, TeamCity
  • Working experience in Agile team

Условия:

  • Оклад кандидатам устанавливается по результатам собеседования, зависит от уровня знаний и опыта работы в области тестирования программного обеспечения.
  • Условия труда в полном соответствии с ТК РФ, хороший соц.пакет, полностью белая заработная плата выплачивается всегда вовремя, 39-часовая рабочая неделя, оплачиваемый отпуск и больничный, ДМС со стоматологией, гибкая система бонусов и поощрений, программы обучения и развития персонала, корпоративная библиотека, организованы кухни для сотрудников в офисах, чай и кофе - за счет компании, новогодние подарки детям сотрудников.
  • Беспроцентные ссуды сотрудникам от компании.
  • Курсы английского языка за счет работодателя в офисе компании.
  • Оплата успешно сданных сертификационных экзаменов ISTQB.
  • Корпоративная скидка на фитнес и бассейн в бизнес-центре.
  • Корпоративные праздники, летний выезд на природу.
  • Возможны командировки в Великобританию.

Адрес

Санкт-Петербург, Выборгская набережная, 61, м. Чёрная речка, м. Лесная, м. ПетроградскаяПоказать на карте