Java/Web разработчик

Зарплата

от 1000 до 2800 $

Местоположение и тип занятости

Полный рабочий деньМожно удаленно

Компания

Геоинофрмационная SaaS-платформа для сельского хозяйства

Описание вакансии

Условия работы

Компания AgriTask разрабатывает облачное программное обеспечение www.agritask.com для сельского хозяйства и работает с крупными хозяйствами, кооперативами из сотен фермеров, и агропромышленными компаниями в Европе, Америке, Африке, Ближнем и Дальнем Востоке, активно расширяя клиентскую базу.

Работа на полную ставку, удаленная, рассчитанная на долговременное сотрудничество. Мы ищем опытных разработчиков, а также начинающих разработчиков с хорошей базовой подготовкой, которые хотят получить опыт работы в интернациональной команде опытных разработчиков (Болгария, Израиль, Россия, Канада и др.) над проектами для крупных клиентов в разных странах.

Общение в команде преимущественно на английском. Оплата помесячная, прямым банковским переводом на счет (требуется invoice раз в месяц). Уровень оплаты договорной – в зависимости от квалификации кандидата (от $1,000 в мес и выше).

Ниже приведены требования к кандидатам и дополнительная информация.

AgriTask is developing an integrative precision agronomy and business intelligence SaaS platform, which serves farmers and agriculture corporations around the world. The system integrates the wisdom of world's growers with modern ag-technologies like aerial images, sensors, machine data, weather forecasts, agronomic models, and data on planned field activities, for improving agronomic and agro-economic decisions.

A developer at AgriTask can join one of the teams working on different parts of the system - frontend Web UI development with Vue.js and Wicket (migrating from Java to JavaScript), backend development (scalability, performance, JPA, Java, SQL), microservices and cloud services development (Web services, Docker, orchestration), ERP modules (materials, workers, costs), or integrations with 3rd-party systems (Web services, sensors, irrigation systems, weather, machinery).

The job suits a highly motivated person interested in developing a stable key developer career in an expanding international company. Work time is flexible, with regular online presence for conference calls and online meetings (usually scheduled between 10:00 and 18:00 Israeli/Bulgarian time).

Requirements:

  • Ability to work independent and to effectively communicate with team members abroad – must have.
  • Good English – written and conversational.
  • Strong software design skills, ability to design and implement a feature from beginning to end – starting from the requirements analysis.
  • Strong coding skills and familiarity with a software development process organization.
  • Strong Java knowledge.
  • Experience with Java frameworks – ORM (JPA), DI (Guice); experience with Wicket is a plus.
  • Experience with Web development - any combination of HTML, JavaScript, Vue.js, SCSS, jQuery, REST).
  • Strong skills with SQL (experience with PostgreSQL is a plus).
  • Experience with GIS or maps is a plus.
  • Experience with Docker/Kubernetes and cloud deployments is a plus.

Дополнительные инструкции

CV на английском отправляйте на адрес career@agritask.com