💰 Зарплаты в IT в первой половине 2024: по городам, специализациям, языкам и компаниям → подробнее

Project manager

Местоположение и тип занятости

МоскваПолный рабочий день

Компания

EireSoft - компания, занимающаяся разработкой программного обеспечения на платформе Microsoft, оказывающая аутсорсинговые и консалтинговые услуги для заказчиков в Ирландии.

Описание вакансии

Условия работы

Responsibilities

  • Delivering.Net applications with remote working SCRUM development team
  • Managing product backlog for multiple ongoing projects
  • Estimating and planning project schedules
  • Creating acceptance criteria
  • Risk management

Requirements

  • Good knowledge of Scrum
  • Strong customer management and communication skills
  • Experience of requirements gathering and analysis
  • Project management experience
  • High level of written English

Desirable

  • Knowledge of Kanban
  • Knowledge of TFS

Terms

  • Fulltime job
  • Remote work

Дополнительные инструкции

Please reply with CV in English and expected salary.Contact e-mail: joinus@eiresoft.com