Senior Backend Developer– Golang + ruby (готовность изучать US company, remote)

Зарплата

от 400 000 ₽

Местоположение и тип занятости

Полный рабочий деньМожно удаленно

Компания

A single platform to integrate anything and automate everything

Описание вакансии

Условия работы

Мы – американская компания - пионер в области интеграции и автоматизации облачных систем для бизнеса. При этом мы достигли существенного успеха всего за шесть лет от момента появления идеи.  В данный момент среди наших клиентов множество крупнейших компаний и известных компаний: Sony, Slack, Gitlabs и т.д., а оценка стоимости компании составляет уже $1.7BНемного коллективов в мире способны это повторить. Больше информации в разделе "о компании".

We are looking for a Senior backend developer with experience in building high-performance scalable, distributed applications. As a developer of core runtime engine, you will build systems, services and modules which are at the heart of our system. As such, requirements for code quality are very high. Also, you need to understand how applications work starting from OS system calls, virtualization, to how GC works in programming language; to modular design of distributed systems, CAP theorem, message delivery semantics etc. You need to understand and plan how applications will be deployed, monitored, troubleshooted in production; work closely with DevOps. You will work in a polyglot environment where you can learn new languages and technologies whilst working with an enthusiastic team.

Responsibilities

  1. Build/extend/troubleshot/fix complex heterogeneous applications, as well as small self-contained microservices.
  2. Improve execution engine of custom third-party code (Ruby DSL, isolation, performance, new features)
  3. Write well designed, testable, efficient code in Ruby, NodeJS, Golang.
  4. Integration of data storage solutions Postgres/S3/DynamoDB/Kafka etc.
  5. Contribute in all phases of the development lifecycle
  6. Provide code reviews to your teammates
  7. Evaluate and propose improvements to existing system
  8. Identify bottlenecks and bugs, and devise solutions to these problems
  9. Help maintain code quality, organisation and automatisation

Requirements

  • Knowledge of basic data structures and algorithms and how they are used is a must.
  • Good understanding of all building blocks of large web applications: databases, load balancers, application servers, message brokers, caching, monitoring, etc.
  • Good understanding of network protocols and stacks
  • Understand principles and costs of building HA systems
  • 80% of you work will be in Ruby, so
    • Vast knowledge of Ruby and Rails is very much desired, but not a strict requirement if you know similar languages and ORMs and are ready to learn Ruby.
    • Experience of developing DSLs in Ruby is a plus
  • You need to know one of NodeJs / Go / Java at a good level.
  • Good understanding of DB technologies: classic databases and modern no-SQL
  • Background in C/C++/Linux system programming is a plus
  • Excellent debugging, analytical, problem solving skills
  • BS/MS, or PhD degree degree in Computer Science, Engineering or a related subject
  • 5+ years of industry experience
  • Readiness to work remotely with teams distributed across the world and timezones

Бонусы

Требования к кандидатам кажутся высокими, но у нас действительно очень сильная команда. Не только технические специалисты, но и люди, развивающие бизнес. Компания создана людьми, которые имеют огромный опыт построения успешных компания, например Tibco, Qik. В Workato работают выходцы из Oracle и Splunk, где они работали на позициях уровня VP.

Достижения компании ежегодно подтверждаются рейтингами Gartner, Forrester и пр. Мы одни из первых, если не первые, увидели нишу автоматизации и интеграции облачных приложений на уровне больших компаний.

Инженерная команда Workato тоже очень сильная. Наши инженеры обладают опытом реализации сложных проектов, решения невозможных задач,  опережения конкурентов за счет качества продукта и настойчивости.

Дополнительные инструкции

Подчеркну еще раз, исторически ядро системы – ruby on rails monolith. Которое мы постепенно трансформируем и разделяем на отдельные сервисы, переписывая критические функции на Go. Но бизнес логика и большая часть существующего кода на руби. Поэтому на руби придется писать в любом случае. Мы нормально относимся, если вы крутой специалист без опыта в ruby, при этом готовы изучать ruby и работать с ним.

PS. Также в эту команду рассмотрим кандидатов уровня Middle, кандидатов DevOps, кандидатов QA (автоматизированной тестирование).