Frontend React Developer

Зарплата

от 80 000 до 200 000 ₽

Требования

Фронтенд, Средний (Middle)JavaScriptHTMLCSSReact

Местоположение и тип занятости

Полный рабочий деньМожно удаленно

Компания

Описание вакансии

Условия работы

Advanced JavaScript front-end development skills:
- Vanilla JavaScript
- Advanced knowledge of React
- DOM manipulation
- XHR, AJAX, JSON, API development/consumption (concepts and outside of specific framework implementations)
- Rich interactions including CSS and JS animations, Canvas, SVG Frameworks/Libraries
- Cross-browser/platform/device development
- Responsive mobile-first web development
- Familiarity debugging browser inconsistencies, both visual and functional

Advanced HTML and CSS:
- Semantically correct and valid code a must
- Responsive layouts and various grid systems
- Accessibility (WCAG 2.0 up to AAA)
- Complete understanding of HTML5 tags and attributes
- Complete understanding of CSS3 (Media Queries, Pseudo Classes, 3D Transforms, Advanced Selectors)

Work types:
- Rapid prototyping
- Exploratory research (without over-engineering or rabbit-holing)
- Significant agile/iterative development experience

Production:
- Familiarity with tools like Figma, Zeppelin,
- Ability to slice and prep assets/production design
- Pixel-perfect design implementations

Условия работы:
1) Полный рабочий день - 8 часов.
2) График работы: Обязательно работать в период 8 утра - 12 дня по Нью Йорку (основной офис). Остальные 4 часа можно раньше, можно позже. Лучше позже, чтобы больше совпадать с Нью Йорком.
3) Удаленная работа.
4) Работаем организованно: используем месенджеры, таск менеджеры (в которых ведем спринты), и тайм трекеры.
5) Большая часть работы ведется на английском языке, поэтому необходимо знание языка достаточного для изучения профессиональной литературы и общения на рабочие темы